Západonilská horečka

Nemoci, které se dříve vyskytovaly pouze v tropech, se nyní přesunují do mírnějších pásem a snadněji se rozšiřují. Vyrovnanější klimatické podmínky, možnosti cestování, migrace a mohutný dovoz zboží z exotických destinací jsou důvodem tohoto rozšíření.

Původcem západonilské horečky je flavivirus nazvaný West Nile Virus (WNV). Přenašečem je komár (Culex pipiens) - infikovaný komár přenese nákazu ze slinných žláz na hostitele. Další způsob nákazy je transfuzí či transplantací orgánů. Hostitelem může být člověk, savci i ptáci.

Nejčastější výskyt této nemoci je v Africe, Austrálii. V Evropě byla poprvé zaznamenána v Albánii v roce 1958. Od roku 1999 se rozšířila také v Severní Americe, tehdy bylo zaznamenáno celkové zvýšení počtu tohoto onemocnění.

Příznaky západonilské horečky

Většinou má západonilská horečka zcela asymptomatický (bezpříznakový) průběh.

Mohou se objevit netypické příznaky - horečka, celková slabost, nechutenství, nauzea, bolesti hlavy, bolesti svalů (hlavně svalů za očima) a kloubů, exantém (vyrážky a kožní projevy), spavost.

Těžší forma postihuje spíše starší lidi a má horší průběh. Objevuje se aseptická meningitida, encefalitida, hepatitida. Nemocný trpí fotofobií, dvojitým viděním, dochází k poruchám vědomí a následně k podrážděnosti, dezorientaci až ke změně osobnosti. K tomuto se přidružuje svalová slabost s obrnami a parézami. Postupné ochabování svalů způsobuje poruchy močení a defekace (vyprázdnění se). Těžší forma většinou vede k úmrtí - jedná se o 3 - 15 %.

Inkubační doba západonilské horečky je 3 až 14 dní.

Diagnostika

 • prokázání protilátek IgM - z krve a mozkomíšního moku
 • vyšetření krve na specifický virus
 • vyšetření DNA viru z krve a mozkomíšního moku
 • EEG - je zde typický nález jako u encefalitidy

Léčba je stále spíše pokusná a zaměřuje se spíše na léčení symptomů (snižování horečky, tlumení bolestí). K rozpohybování postižených svalů je důležitá rehabilitace.

Prevence

Specifická humánní vakcinace zatím není k dispozici, proto veškerá prevence spočívá v ochraně před komářím kousnutím. Boj s komáry se provádí nejrůznějšími postřiky, eliminací stojatých vod a vlhkých prostředí. Doporučují se repelenty, oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi, moskytiéry.

Tato nemoc je schopna dosáhnout epidemie. V roce 2007 bylo evidováno a diagnostikováno 3 630 případů západonilské horečky. Také známý herec Pavel Nový si toto onemocnění přivezl z Afriky. Postihla ho forma s obrnami a parézami, a tak tvrdě bojoval o život. Absolvoval přísnou rehabilitaci, která ho dokázala vrátit do života.

 

Máte s tímto onemocněním nějakou zkušenost?

 

 

Západonilská horečka patří do témat
 • Zdenka 30.08.2014 13:17:14

  Měla jsem možnost jít do Indie na výměnný pobyt. Jelikož studuji jazyky, velmi mě to lákalo. Předem jsem si zjišťovala informace o této zemi, učila jsem se jazyk a hledala lidi, kteří tam již například byly, nebo tam měli známých. Jedním z bodů bylo i zjistit proti čemu se mám dát očkovat. Také jsem navštívila Avenier a dohodla se s nimi i na očkování. Pracují tam strašně milí a ochotní lidé :) hltala jsem každé slovo očima. Měla jsem se očkovat, když budu vědět přesné informace, kdy odlétám. Nakonec tedy výměnný pobyt bohužel nevyšel, ale těším se až dostuduji a půjdu se tam alespoň na chvilku podívat :)

 • Miruš 23.04.2014 08:54:57

  Přiznám se, že mě nikdy nenapadlo, že před odjezdem na dovolenou by se měl člověk očkovat, až když jsme se letos s přítelem rozhodli odjet do Indie, kde byl na pracovním pobytu a oznámil mi, že se musíme nechat před tím naočkovat, začala jsem se o to víc zajímat a docela mě vyděsilo, co všechno se dá z ciziny dovést. Každopádně jsem nám na čtvrtek už domluvila konzultaci v Avenieru, aby nám řekli, co je do Indie potřeba a určitě to nenechám jen tak.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Poradna na téma Exotické nemoci

Diskutujte na téma Exotické nemoci

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku